STAR TRAIL 2013

Velké Karlovice jsou překrásná rekreační oblast a také oblsat s výjímečně tmavou oblohou. Využil jsem proto dovolené a bezměsíční noci a pokusil se o své první STAR TRAIL.

2
Dalekohled: seťák Canon 18-55mm, IS
Reduktor: bez reduktoru
Ohnisko: 28,8 (18 x crop 1,6)
Kamera: DSLR EOS 500D - mod.
Montáž: stativ
Filtr: bez filtru
Pointace: bez pointace
Datum: 6.8.2013
Lokalita: Velké Karlovice - Podťaté, Pindula
Expozice: 240x120s, ISO 800
Zpracování: Mraw, startrail, PhotoShop

STAR TRAIL je vlastně celkem technicky nenáročná fotografie, zachycující pohyb hvězd na obloze. Tedy, to že je nenáročná, jsem si myslel :-). První noc se mi venku foťák zarosil již po hodině snímání a protože jsem jel jen nalehko(co se týká astro-haraburdí) na dovolenou, neměl jsem vyhřívání ani rosnici. Zkusil jsem to druhý den přímo z parapetu okna naší chaty. Upevnění bylo celkem oříšek, ale díky mé skvělé manželce se zadařilo. Nakonec jsme celá rodinka celou noc spali s vysazenými okny, při pravidelném cvakání závěrky fotoaparátu a při hučení notebooku. Jediný kdo se nevyspal jsem byl tradičně já :-)

Na fotce je krásně vidět, ani ta Polárka není přesně na pólu.

Výsledná fotka je tedy kompozicí 240 snímků po 120s při ISO 800. Všechny zkalibrovány flatem, biasem i darkem v programu mraw, složeny v programu startrail, následně pak upraveny ve PhotoShopu. Největší piplačka byla s lesem v popředí, který byl ve složenině velmi zašumělý, a bylo potřeba s ním něco udělat. Ale snad se podařilo :-)

ASTROLET - Aldovy amatérské astronomické stránky