Zatmění Měsíce 2013

Dne 25.4.2013 proběhlo částeční zatmění Měsíce. Měsíc po většinu času procházel pouze polostínem, který jej zabarvil do hněda a pouze po dobu cca 30minut vstoupil do zemského stínu - umbry a to 1,5% svého povrchu. Celý úkaz probíhal ve večerních hodinách brzy po východu Měsíce, kdy je Měsíc nízko nad obzorem, což trochu stěžovalo jeho pozorování a hlavně fotografování z pevného stanoviště.

2
2
2
Dalekohled: Skywatcher ED80 80/600
Reduktor: SW ED 0,85
Ohnisko: 510 mm
Kamera: DSLR EOS 500D - mod.
Montáž: NEQ 6 SS - mod.
Filtr: Astromik OWB
Pointace: bez pointace
Datum: 25.4.2013
Lokalita: Loučka
Expozice: 70x 1/125 ISO 100
Zpracování: Mraw, Registax, Zoner Gif Animator, Gimp

Série snímků zatmění Měsíce, kdy bylo exponováno až zatmění při vstupu do úplného stíny. Měsíc nešel dříve nafotit, protože byl schován za stromy a příliš nízko nad obzorem. Pokusně byly použity i darky a flaty, včetně dark-flatů, myslím, že to pomohlo spolu s ISO 100 k velmi jemnému zachycení stínu zatmění. Nejhorší bylo zpracování pomocí Registaxu 6.01, kdy vyloudit z něj slušné stabilizované snímky kotouče pro další použití pro animoaci gifu byl témeř nadlidský úkol. Nakonec po dvou večerech si mo podařilo použít alespoň 60 snímků z celkových 75 nafocených a spojit je do slušné animace. Pověsil bych zde i animaci či video v lepší kvalitě ale velikost by byla příliš velká pro načítání :-)

Nejhezčí na celém zatmění byly zprávy v médiích, které prezentovaly úkaz jako senzační událost efektních rozměrů a proto očekávání velké většiny veřejnosti byly zklamány. Všichni (mé blízké nevyjímaje) očekávali stín na Měsící stejný, jako při zatmění Slunce. Samozřejmě, že to není možné a i když jsem jim to předvedl na a názorně ukázal, přesto je to velmi zklamalo :-) Prej je to nuda a nic moc...

ASTROLET - Aldovy amatérské astronomické stránky